Badania Wideodermatoskopowe

Der Med

Wideodermatoskopia znamion barwnikowych

Dermatoskopia jest metodą mikroskopowego badania skóry przy pomocy aparatu – dermatoskopu. Coraz szerzej stosowana jest dermatoskopia komputerowa (wideodermatoskopia). Metoda ta nie tylko polega na uwidocznieniu badanego obrazu, najczęściej znamienia, na ekranie komputera ale na ocenie znamienia za pomocą programu "mole analyzer" oraz zapisaniu obrazu znamienia z określeniem jego lokalizacji (mapowanie). Podczas badań kontrolnych możemy porównywać obrazy śledząc dynamikę rozwoju zmian.

Wideodermatoskopia ma kapitalne znaczenie w monitorowaniu znamion barwnikowych, czyli w profilaktyce czerniaka, który w połowie przypadków powstaje na bazie tych znamion. Czerniak jest nowotworem złośliwym z komórek melanocytowych, cechującym się tendencją do tworzenia przerzutów. Częstość jego występowania stale rośnie. Wczesne wykrywanie czerniaków, również tych niepowstających na bazie znamion barwnikowych, możliwe dzięki badaniu dermatoskopowemu, znacznie poprawia wyniki leczenia pacjentów. Badanie dermatoskopowe powinno być wykonane zawsze w przypadkach znamion nowo powstałych, powiększających się, nieregularnych, a także swędzących, znamion krwawiących i pokrytych łuską.

Badanie wideodermatoskopowe nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się jednak wykonywanie badań przed okresem intensywnej ekspozycji słonecznej lub dwa miesiące po narażeniu skóry na promienie UV. Jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Po wykonaniu badania niektóre ze znamion zostają zakwalifikowane do usunięcia chirurgicznego z wykonaniem badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach konieczna jest kontrola znamion po upływie 6-12 miesięcy.

Badania wideodermatoskopowe wprowadziliśmy w 2008 roku jako pierwsi w rejonie.

 

Wideodermatoskopia zmian niebarwnikowych

Badanie wideodermatoskopowe, ze względu na nawet 70-krotne powiększenie, pozwala na wykrywanie wielu niebarwnikowych zmian skórnych t.j brodawka łojotokowa, rak podstwnokomórkowy czy naczyniaki. Jest ono również cennym narzędziem w diagnostyce świerzbu.