Select Your Style

Choose View Style

 • Full
 • Boxed

Choose Colour style

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

Badania dermatologiczne

Badania dermatologiczne

Dermoskopia i wideodermoskopia.

Dermoskopia jest metodą mikroskopowego badania skóry przy pomocy aparatu – dermoskopu. Metodę, w której badany obraz zostaje uwidoczniony na ekranie komputera, nazywamy dermoskopią komputerową (wideodermoskopią).

Wideodermoskopia umożliwia ponadto zapisanie obrazu z określeniem jego lokalizacji, co wykorzystuje się w trakcie wizyt kontrolnych do monitorowania wybranych zmian. Zastosowanie dermoskopu podczas badania dermatologicznego może przyczynić się do wczesnego wykrywania czerniaka, który jest nowotworem złośliwym z komórek melanocytowych. Wczesne wykrywanie czerniaków znacznie poprawia wyniki leczenia pacjentów.

Badanie dermoskopowe powinno być wykonane zawsze w przypadkach znamion nowo powstałych, powiększających się, nieregularnych, a także swędzących, znamion krwawiących i pokrytych łuską. Badanie dermoskopowe nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się jednak wykonywanie badań przed okresem intensywnej ekspozycji słonecznej lub dwa miesiące po narażeniu skóry na promienie UV. Jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym.

Ponieważ badanie dermoskopowe nie pozwala na określenie charakteru wszystkich zmian obecnych na skórze, po wykonaniu badania niektóre ze zmian skórnych zostają zakwalifikowane do usunięcia chirurgicznego w celu wykonania badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach możliwa jest kontrola zmiany po upływie 3 miesięcy.

Badanie dermoskopowe pozwala również na wykrywanie wielu niebarwnikowych zmian skórnych t.j brodawka łojotokowa, rak podstawnokomórkowy czy naczyniaki. Jest ono również coraz cenniejszym narzędziem w diagnostyce zmian zapalnych, infekcyjnych oraz świerzbu.


Trichoskopia.

Trichoskopia jest wideodermoskopowym badaniem włosów i skóry głowy, które pozwala na ocenę stanu jednostki włosowej, łodyg włosów oraz skóry głowy.

Badanie to jest przydatne w diagnozowaniu niektórych chorób włosów oraz skóry owłosionej głowy, a także w monitorowaniu procesu leczenia tych schorzeń.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i wymaga od pacjenta jedynie umycia skóry owłosionej głowy dzień przed lub w dniu wykonywania badania.


Trichogram.

Trichogram to mikroskopowe badanie korzeni włosów, które polega na badaniu 100 pobranych korzeni włosów i pomaga w określeniu typu wypadania włosów oraz jego dynamiki.

Wykonywany jest w celach diagnostycznych lub w celu obiektywnej oceny postępów leczenia.

Trichogram wykonujemy metodą mikroskopową polegającą na dokładnej analizie każdego korzenia włosa, co pozwala nie tylko na ocenę najczęściej występujących włosów anagenowych i telogenowych, ale również dysplastycznych i dystroficznych.

Przed badaniem nie należy myć skóry owłosionej głowy przez 5 dni. Włosy do badania pobierane są przez lekarza. Wynik wydawany jest w ciągu 1-3 dni od pobrania materiału.